Začarovaný kruh opakovaných vaginálnych infekcií? Pomôžeme vám z neho von
Opakované infekcie pošvy, či už spôsobené baktériami alebo kandidou, môžete vyliečiť. Ako?
Točiť sa v začarovanom kruhu opakujúcich sa vaginálnych mykóz a infekcií je frustrujúce a plné zúfalstva. Užívate jedny antibiotiká alebo antimykotiká za druhými a o chvíľu vás opäť trápi to známe svrbenie, pálenie a výtoky. Cesta von však existuje, len musíte zvoliť iný prístup. Stavte na cielenú podporu prirodzenej obranyschopnosti cez obnovu priaznivých bakteriálnych druhov. Dokonca, je to jednoduchšie, ako by ste čakali.
Čo sa skrýva pod označením prirodzená obranyschopnosť voči vaginálnym infekciám?
V čase zdravia je náš imunitný systém schopný ochrániť nás pred akoukoľvek infekciou alebo ju rýchlo potlačiť. V prípade silnejšej infekcie mu stačí pomôcť podpornými prostriedkami na obnovu zdravia, v odôvodnených prípadoch môže lekár siahnuť po antibiotikách.
Ak sa však už dostaneme do začarovaného kruhu opakujúcich sa infekcií, znamená to, že naša prirodzená obranyschopnosť je narušená a musíme dbať na dlhodobú starostlivosť o intímne partie.
Pri opakovaných ťažkostiach s bakteriálnymi infekciami alebo kvasinkou Candida to znamená kombinovať súčasne podporenie celkovej obranyschopnosti nášho tela, spolu s cieleným dlhodobým obnovením priaznivého bakteriálneho osídlenia pošvy. Opakované užívanie antibiotík alebo antimykotík totiž nezabíja iba škodlivé baktérie, ale vyhladzuje aj pre nás priateľské kmene.
Prečo sú priateľské baktérie v pošve tak dôležité?
Optimálne zdravie pošvy závisí od zdravého stavu buniek sliznice, správne fungujúceho lokálneho imunitného systému a obývania prostredia priaznivými baktériami. Toto spolužitie však funguje v citlivo nastavenej rovnováhe a z tohto stavu ho ľahko môže vyviesť mnoho faktorov.
Pokiaľ dôjde k poškodeniu prevahy priaznivých bakteriálnych druhov, tie viac nedokážu svojou aktivitou prirodzene potláčať rast škodlivých mikroorganizmov a vzniká infekcia.
K dominantným prospešným baktériám patrí druh Laktobacillus. Pod tento druh radíme viacero kmeňov, ale všetky plnia v pošve rovnaké funkcie:
- Vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá udržiava pH v priaznivom kyslom rozmedzí pod hodnotou 4,5.
- Produkujú špecifické látky, ktoré dokážu priamo potláčať rast škodlivých bakteriálnych druhov a kvasiniek. Využívajú na to peroxid vodíka a látky patriace medzi baktericíny.
- Spolupracujú s lokálnym imunitným systémom sliznice pošvy, vďaka čomu sa náš vlastný imunitný systém vie lepšie brániť. Laktobacily dokážu ovplyvniť množstvo imunitných buniek v slizničnej imunite pošvy aj regulovať množstvo produkovaných imunoglobulínov.
- Podporujú stabilitu vaginálneho prostredia, pomáhajú udržiavať správnu vaginálnu vlhkosť, elasticitu a lubrikáciu.
Obnova dominantného postavenia laktobacilov v pošve je preto absolútne kľúčová pre udržiavanie zdravého a odolného prostredia. Ako ju docieliť?
Vhodná kozmetika a hygiena
Častokrát stoja za opakovanými ťažkosťami nesprávne návyky v oblasti intímnej starostlivosti. Citlivé prostredie narušia nevhodné výplachy pošvy, používanie parfumovaných hygienických pomôcok či toaletného papiera, umývanie sa bežným mydlom alebo sprchovým gélom, ako aj vplyvom iných dráždivých látok.
Pokiaľ trpíme opakovanými vaginálnymi infekciami, je dobré zvážiť:
- výmenu prášku na pranie za hypoalergénnu verziu,
- nepoužívanie aviváže pri praní spodného prádla,
- pridanie ďalšieho pláchania pri praní,
- pravidelné prežehlenie spodného prádla,
- nosenie dámskych nohavičiek vyrobených len z prírodných tkanín ako je bavlna alebo bambus,
- vyhýbanie sa obtiahnutému a nepriedušnému oblečeniu.
Pri voľbe intímnej kozmetiky určite zabudnime na používanie bežného mydla alebo klasických sprchovacích gélov na tak citlivé partie. Potrebujeme produkty, ktoré rešpektujú kyslé pH prostredia a zároveň majú jemné šetrné prírodné zloženie. Presne na tomto princípe sú založené GYNTIMA Intímny umývací gél a GYNTIMA Intímna umývacia pena. Obsahujú prírodné zloženie založené na výťažkoch z rastlín, ktoré poskytujú antibakteriálne, antimykotické a protizápalové účinky a pritom sú citlivé k zdraviu ženských partií.
Správna strava a hydratácia
Zdravie pošvy, čriev aj močového traktu je vzájomne prepojené a závislé od kolonizácie tými správnymi bakteriálnymi druhmi. Dobrou správou je, že faktory, ktoré podporujú zdravie črevných baktérií pomáhajú aj prospešným bakteriálnym druhom v pošve.
Ak chceme podporiť priateľské baktérie v našom tele, nemôžeme zabúdať na kvalitnú vyváženú stravu a dostatočný pitný režim. Priaznivým baktériám prospievajú tie isté potraviny, ktoré aj nám. Základ našej stravy by preto mal byť zložený z rozmanitej palety zeleniny, ovocia, celozrnných potravín a strukovín. Dodáme sebe, ale aj prospešným baktériám, dostatok stavebných látok a živín.
Zdravie pošvy závisí aj od dostatočného príjmu vody. Ak trpíme dehydratáciou, trpí aj vlhkosť pošvy a teda aj bakteriálne osídlenie. Aj tento faktor vplýva na narušenie citlivej rovnováhy, preto nezabúdajme prijímať každý deň dostatok tekutín.
Pri opakovaných vaginálnych mykózach a infekciách by sme mali priamo podporovať aj zdravie čriev a dodávať im dostatok laktobacilov vo forme koncentrovaného výživového doplnku. Klinicky overenú kombináciu Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus rhamnosum v optimálnej dennej dávke nájdete vo výživovom doplnku vo forme kapsúl GYNTIMA Fytoprobiotics. Pri dlhodobom užívaní stabilizujú bakteriálnu mikroflóru v črevách a prispievajú aj k zdravému vaginálnemu mikrobiómu.
Priama podpora vaginálneho osídlenia laktobacilmi
Pod druh Laktobacillus patrí viacero kmeňov a každá žena môže mať v pošve iný dominantný kmeň, prípadne ich kombinácia. Dobrou správou však je, že všetky potrebujú pre svoj optimálny život a množenie tie isté podmienky. Tie im dokážeme poskytnúť vďaka špeciálnemu prebiotickému komplexu, ktorý nájdeme vo všetkých vaginálnych čapíkoch GYNTIMA.
Jeho základ tvorí kyselina mliečna, laktóza a fermentované mliečne bielkoviny. Spolu vytvoria prostredie ideálne pre rast, množenie a prežívanie laktobacilov a zároveň je toto prostredie nehostinné pre škodlivé mikroorganizmy. Prirodzene takto docielime, že sa v pošve bude laktobacilom dariť a škodlivé mikroorganizmy postupne sami zaniknú.
Pri voľbe toho najvhodnejšieho typu vaginálnych čapíkov GYNTIMA pri opakovaných vaginálnych infekciách a mykózach voľme podľa prevládajúcich ťažkostí:
- Pri akútnej infekcii spôsobenej baktériami alebo kandidou zvoľme GYNTIMA Probiotica Forte.
- Na dlhodobé podporenie priaznivého prostredia v pošve a pri nešpecifických príznakoch ako sú pálenie, svrbenie a výtoky sú ideálne GYNTIMA Probiotica.
- Ak súčasne zápasíme aj s pocitmi suchosti vaginálnej sliznice najlepšou voľbou sú GYNTIMA Hyaluronic. Ak sliznica pošvy nie je dostatočne hydratovaná, narúša to jej obranyschopnosť a preto potrebujeme kombináciu podpory zvlhčenia a podpory správneho osídlenia.
- Pre ženy počas a po menopauze sú vytvorené GYNTIMA Menopausa.
Pri dlhodobých ťažkostiach zvoľme najprv vybratie jedného balenia vaginálnych čapíkov v dávkovaní pre akútne stavy a následne pokračujeme podľa dávkovania pre dlhodobé použitie.
Rizikové obdobie pre ďalšiu epizódu infekcie? Myslime včas na prevenciu!
Počas nášho dlhodobého boja s opakovanými vaginálnymi infekciami alebo mykózami, sme už určite zistili, že niektoré situácie znamenajú vyššie riziko, že nás to postretne znova. Riziko sa zvyšuje, ak musíme brať celkové antibiotiká, nastane opäť obdobie zmeny hladín hormónov v tele, meníme sexuálneho partnera, chceme navštevovať kúpaliská, prípadne nastanú iné, dobre známe veci.
V takomto období nezúfajme, ale stavme rovno na prevenciu a nasaďme si intenzívnu kúru overeného typu vaginálnych čapíkov GYNTIMA.