Skip to content

Cart

Your cart is empty

Article: Tehotenstvo: obdobie, kedy sa vaginálnej infekcii radšej oblúkom vyhnite!

Tehotenstvo: obdobie, kedy sa vaginálnej infekcii radšej oblúkom vyhnite!
Prevent & Treat

Tehotenstvo: obdobie, kedy sa vaginálnej infekcii radšej oblúkom vyhnite!

Obdobie tehotenstva zvyšuje šance na vaginálne infekcie. Pozrite sa, ako sa im môžete vyhnúť!

Vaginálna infekcia predstavuje riziko nielen pre budúcu maminku, ale aj pre jej ešte nenarodené dieťa. Buďte preto proaktívna a vaginálnej infekcii nedajte šancu! Prezradíme vám overené tipy, ako infekcii predchádzať a na aké príznaky si dať pozor.

Prečo sa rovnováha v pošve môže v tehotenstve narušiť?

Tehotenstvo je čarovné obdobie, počas ktorého sa vytvorí úplne nový človiečik. Počas neho však dôjde k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré popri udržiavaní tehotenstva čiastočne oslabia prirodzené vaginálne prostredie. Nevýhodou je, že to zvyšuje riziko rozladenia bakteriálnej rovnováhy v pošve a môže to viesť k rozvoju príznakov infekcie.

Dôvodom je, že počas tehotenstva:

  • Zvýši sa množstvo dostupného glykogénu, takže mikroorganizmy majú k dispozícii viac potravy. Využívajú ju nielen naše prospešné baktérie, ale aj tie škodlivé.
  • Zmení sa pH vaginálneho prostredia, ktoré sa stáva menej kyslé a tým pádom priaznivejšie pre choroboplodné mikroorganizmy.
  • Vaginálna sekrécia sa zvyšuje, čo vytvára priaznivé prostredie pre rast mikroorganizmov.
  • Imunitný systém prechádza viacerými zmenami a stáva sa tolerantnejší. To môžu škodlivé mikroorganizmy využiť pre svoj prospech.

Všetky tieto zmeny spôsobujú zmeny a odchýlky v zložení vaginálnej flóry v tehotenstve. Aby sme zabránili rozmnožovaniu choroboplodných mikroorganizmov, musíme udržiavať dominantné zastúpenie priaznivých baktérií z rodu Laktobacillus. V tehotenstve sú na to ideálnym prostriedkom vaginálne čapíky GYNTIMA Hyaluronic.

Aké riziká predstavuje vaginálna infekcia v tehotenstve?

Ak chceme posúdiť možné  riziko pre nás a naše bábätko, musíme najprv zistiť, ktorý typ mikroorganizmu infekciu spôsobil. Kým kvasinková vaginálna infekcia je v tehotenstve väčšinou neškodná, môže tehotnej žene spôsobiť veľmi nepríjemné príznaky.

Na druhej strane, bakteriálna vaginálna infekcia môže byť v tehotenstve rizikovejšia. Ak sa včas nepodchytí a nelieči, môže v krajnom prípade viesť k predčasnému pôrodu alebo k prenosu na novorodenca.

Riešením je snažiť sa infekcii čo najviac vyhnúť a v prípade podozrivých príznakov, vyhľadať lekára.

Na ktoré príznaky si dávať pozor?

Príznaky infekcie v pošve sú v tehotenstve tie isté, čo aj mimo neho. Sledujme najmä tieto:

  • Výrazné zmeny vo výtoku z pošvy. Aj keď je v tehotenstve výtok iný ako mimo neho, nemal by byť inej farby, náhle zmenenej konzistencie, hustoty  a určite by nemal zapáchať. Spozornejte najmä, ak zbadáte zelený výtok, žltý výtok alebo hustý hrudkovitý výtok v tehotenstve.
  • Pocity svrbenia, pálenia  alebo štípania v oblasti pošvy.
  • Bolesť, citlivosť, podráždenie, začervenanie vaginálnej oblasti alebo oblasti vonkajších pohlavných orgánov (vulvy).
  • Bolesť pri pohlavnom styku.
  • Ťažkosti s močením, pálenie alebo rezanie pri močení. Aj zápal močových ciest v tehotenstve musíme čím skôr preliečiť.

Pri podozrení na infekciu by sme mali kontaktovať svojho gynekológa čo najskôr.

Preventívne opatrenia: zaraďme ich do bežného života čím skôr

Vaginálnej infekcii v tehotenstve je lepšie sa vyhnúť, ako ju následne liečiť. K účinným preventívnym krokom patrí:

Denná hygiena: Základné hygienické návyky fungujú aj počas tehotenstva. Myslíme si, že utieranie po potrebách spredu dozadu, pravidelné sprchovanie, denné menenie si spodnej bielizne je už u žien pravidlom. Pokračujme v tom ďalej.

Podpora zdravého prostredia v pošve: V tehotenstve sa vaginálne prostredie jemne mení, čo viac nahráva škodlivým baktériám. Podporiť naše prirodzené obranné mechanizmy a kolonizáciu laktobacilmi pomôžu vaginálne čapíky GYNTIMA Hyaluronic s komplexom prebiotík a kyselinou hyalurónovou. 

Správny výber intímnej kozmetiky: Na umývanie intímnych partií určite nepoužívajme mydlo alebo bežný sprchovací gél. Zvoľme intímnu kozmetiku, ktorá rešpektuje prirodzené vaginálne prostredie a zároveň účinne, šetrne a jemne umýva intímne partie. V tehotenstve je to ešte dôležitejšie ako inokedy. GYNTIMA Intímny umývací gél spĺňa všetky potrebné nároky do bodky.

Obmedzenie dráždivých látok v intímnej oblasti: V tehotenstve dôjde k narušeniu mikrobiálnej rovnováhy veľmi ľahko, preto sa snažme vyhnúť používaniu dráždivých látok. Oblečenie perme v hypoalergénnych pracích prostriedkoch, pokojne pri praní pridajme o pláchanie navyše. Na starostlivosť o intímne partie používajme čo najmenej kozmetických prípravkov a úplne sa vyhnime výplachom pošvy.

Výber oblečenia a spodnej bielizne: Zdravie intímnej oblasti závisí aj od dostatočnej cirkulácie vzduchu, preto je veľmi dôležité vyberať si oblečenie, ktoré je priedušné, vyrobené z prírodných materiálov a ideálne voľnejších strihov.

Udržiavanie intímnych partií v suchu: Vlhko podporuje rast nepriateľských bakteriálnych druhov a kvasiniek. Udržujte preto citlivé partie v suchu, nikdy neostávajte vo vlhkom oblečení zbytočne dlho a ak potrebujete, používajte slipové vložky.

Vyvážená strava: Dostatočný príjem vitamínov a minerálov neprospieva iba vášmu rastúcemu bábätku, ale aj vášmu imunitnému systému. Bez vyváženej stravy nemôže plniť svoje funkcie na 100 %.

Dostatočný pitný režim: Bez dostatočného množstva vody v tele nemôžu fungovať obranné mechanizmy správne a trpí aj naša vylučovacia sústava. Prípadná infekcia močových ciest sa môže rozšíriť aj na oblasť pošvy.

Bezpečný sexuálny život: Počas tehotenstva je to ešte dôležitejšie. Sexuálne prenosné infekcie môžu vaše nenarodené bábätko významne ohroziť. Urobte všetko preto, aby ste sa im vyhli.

Chodievajte na pravidelné prehliadky: Nevynechávajme preventívne tehotenské poradne u gynekológa. Lekár na nich môže zachytiť mnohé ťažkosti, vrátane niektorých infekcií.

Môžem v tehotenstve plávať?

S príchodom letných mesiacov určite uvažujeme aj nad návštevou kúpaliska alebo prírodnej vodnej plochy  na kúpanie. Plávanie je v tehotenstve veľmi zdravý a vhodný šport, ale len pokiaľ dodržiavame určité odporúčania.

Veľmi zvážme, ktorú vodnú plochu navštívime. Vyberme si len dobre udržiavané, čisto vyzerajúce kúpaliská alebo prírodné vodné plochy s vysokou kvalitou vody.

Po plávaní sa čím skôr osprchujme čistou vodou a prezlečme do suchého oblečenia. Na umytie používame intímny gél obnovujúci kyslé pH prostredia, napríklad GYNTIMA Intímny umývací gél. Dôležité je aj dôsledné utretie, intímne partie musia byť čo najviac v čistote a v suchu.

V období návštev plavárne si správne osídlenie laktobacilmi podporíme pravidelným dlhodobým užívaním vaginálnych čapíkov GYNTIMA Hyaluronic. Takáto kúra prispieva k udržaniu zdravia intímnych partií aj v čase zvýšeného rizika narušenia prirodzenej obranyschopnosti.

Aj keď je plávanie v tehotenstve odporúčané, netýka sa to návštev horúcich víriviek alebo sáun. Tým sa počas tehotenstva naozaj vyhnime.

Ako pomôžu vaginálne čapíky GYNTIMA Hyaluronic v tehotenstve?

Ak chceme našu ochranu pred infekciou ešte zvýšiť, môžeme naše vaginálne prostredie ochraňovať pomocou vaginálnych čapíkov GYNTIMA Hyaluronic.

Keďže v tehotenstve dochádza k sťaženiu prežívania laktobacilov, môžeme im pomocou vaginálnych čapíkov pomôcť. Vďaka nim dodáme do pošvy prebiotický komplex, ktorý obnovuje prirodzené a ideálne podmienky pre rast, prežívanie a množenie priaznivých bakteriálnych druhov.

Vaginálne čapíky GYNTIMA Hyaluronic obsahujú aj kyselinu hyalurónovú, ktorá je známa svojou schopnosťou udržiavať vlhkosť slizníc na tej správnej úrovni. To priaznivo vplýva na prirodzenú obranyschopnosť vaginálnej sliznice a podporuje hojenie prípadných poranení na sliznici.

Využiť ich môžeme nielen počas tehotenstva na podporu imunity, ale aj pri liečbe prípadných popôrodných poranení.

gyntima blog

čítajte ďalej

Tipy na pohodové leto bez intímnych ťažkostí
Prevent & Treat

Tipy na pohodové leto bez intímnych ťažkostí

Obávate sa vaginálnej infekcie počas leta? Už nemusíte! Riešenie máte na dosah ruky.

Read more
Tehotenstvo: obdobie, kedy sa vaginálnej infekcii radšej oblúkom vyhnite!
Prevent & Treat

Tehotenstvo: obdobie, kedy sa vaginálnej infekcii radšej oblúkom vyhnite!

Obdobie tehotenstva zvyšuje šance na vaginálne infekcie. Pozrite sa, ako sa im môžete vyhnúť!

Read more
Pocit pálenia a suchosti v pošve nemusí byť súčasťou vášho života. Máme riešenie!
Prevent & Treat

Pocit pálenia a suchosti v pošve nemusí byť súčasťou vášho života. Máme riešenie!

Pálenie a suchosť pošvy postihuje mnohé ženy. Spoznajte účinnú a ľahko dostupnú liečbu atrofie pošvy

Read more
Začarovaný kruh opakovaných vaginálnych infekcií? Pomôžeme vám z neho von
Prevent & Treat

Začarovaný kruh opakovaných vaginálnych infekcií? Pomôžeme vám z neho von

Opakované infekcie pošvy, či už spôsobené baktériami alebo kandidou, môžete vyliečiť. Ako?

Read more
Spoznajte účinnú prírodnú liečbu bakteriálnej infekcie aj mykózy v pošve
Suppositories

Spoznajte účinnú prírodnú liečbu bakteriálnej infekcie aj mykózy v pošve

Bakteriálna infekcia aj mykóza v pošve sa dá liečiť aj prírodne a šetrne. Pomôže GYNTIMA s prírodnými aktívnymi zložkami.

Read more
Trápi vás vaginálna infekcia? Dlhodobé riešenie poskytne GYNTIMA
Suppositories

Trápi vás vaginálna infekcia? Dlhodobé riešenie poskytne GYNTIMA

Vaginálna infekcia, inak vaginóza, postretne za života takmer každú ženu. Prečo k nej dochádza a ktorá liečba zaberá rýchlo a dlhodobo?

Read more